uPlayer – List of local administrators

uPlayerHere are the local administrators for Faculties and Departments. If you are interested in being trained as a local administrator, please contact tel@sheffield.ac.uk.

Automatic Control and Systems Engineering – Ian LilleyEmma Shepherd

Biomedical Science – Neil Everill, Kath Linehan

Careers Service – Pamela Hafekost, Steven McCarthy

Civil and Structural Engineering – Zhixing He

Corporate Affairs – Kate Buckwell, Somer Finlay, Leon Mallett

East Asian Studies – Michelle Nicholson

Economics – Mike Crabtree

Electronic and Electrical Engineering – James Green, James Screaton

English Language Teaching Centre – Imran Khan, Samuel Heap

Estates and Facilities Management – Jon Cressey

Faculty of Arts and Humanities – Richard Furlong

Faculty of Engineering – Eunice Lawton

Faculty of Medicine – Medical School IT Support team

Faculty of Science – Ron Adams, Chris Smith, Robert Cooke

Faculty of Social Sciences – Mark Wainwright

Geography – Peter Bragg

History – James Pearson, Nick Walsh

Human Communication Sciences – Jose Garcia, Jonathan Holroyd

Human Resources – Barbara Nelson, Joanne Schofield

Information School – John Bennett, Tim Nadin

Journalism – Hadrian Cawthorne

Kroto Research Institute – Robert Dickinson, Victoria Blackburn

Landscape – Paul Buck

Law – Gareth Braid

Learning and Teaching Services – Claire Allam

Library – Rachael Newton-Carroll, Karen Butterworth

Management School – Loo Yen Yeo

Materials Science and Engineering – Katrin Thomson

Mathematics and Statistics Help (MASH) – Chetna Patel

Mechanical Engineering – Patrick Fairclough

Medical Education – Ash Self, Richard Davidson, Robin Farr

Medicine & Dentistry – Malise Andreanelli, Paul Jinks

Music – Pete Fletcher, Dave Moore

Physics and Astronomy – Pieter Kok

Politics – Daniel Villalba

Research and Innovation Services – Louise Caffrey, Emma Willis

ScHARR – Luke Miller, Andy Tattersall

School of Architecture – Peter Lathey, Aidan Hoggard

School of Education – Dawn King, Shafeeq Ulhaq

School of English Literature, Language and Linguistics – Ruth Gunstone, Jamie Lepiorz

School of Modern Languages and Linguistics – Fergus Conolly

School of Nursing and Midwifery – Andrea Fox, Jesrine Clarke-Darrington

Sociological Studies – Maureen Howard, Daniel Villalba

Student Services – Julie Chan Watson, Richard Glenister, Lucie Oates, Tim Cooper, Malcolm Roberts, Ben Hallsworth

Town and Regional Planning – Ed Ferrari

University of Sheffield Enterprise – Samantha Deakin, Alison Bestwick